Общество

Ники Дойнов размаха пръст: И историята за крокодила е важна за страната ни! Ще ви кажа защо

Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова тв

Много хора биха ни разкритикували за темата за крокодила. Може би ще кажат: „Толкова ли няма събития в тази страна, че два дни ни занимавате с някакъв крокодил!“ Нека обаче ви кажа, че тази история се оказва една от най-четените и по-важното – показва още една страна от живота на хората и на животните у нас и това, доколко институциите могат да действат в полза и на едните, и на другите. 

С тези думи водещият на вечерните новини по Нова тв Николай Дойнов въведе публиката в интервюто си с Георги Кръстев, главен херпетолог от столичния зоопарк.  

Крокодилът от Ботунец е нилски.

За момента не мога да определя неговата възраст, тъй като влечугите растат в изкуствена среда според начина им на хранене, коментира той.

Той е около 2 метра. Не сме опъвали ролетка, за да не го мъчим, да не му причиняваме допълнителен стрес. Опасност винаги има за хората, когато хищникът не е защитен от достъп. Т.е. всяко дете би могло да бръкне с ръка във водоема и може да стане беля, посочи той.

Местообитанието на едно такова животно трябва да е доста по-голямо от това, което видяхме в Ботунец. Това е вид, който е евоюлирал милиони години, за да се превърне в почти съвършен воден хищник, което означава, че трябва да има площ, където да може да плува и да се движи. Той не е имал тази възможност. А другото е,че той има нужда от различни термални зони – слънце, сянка, ако паднат температурите – допълнителен отоплителен елемент, за да може да компенсира тази разлика, посочи експертът. 

В България има и други хора, които отглеждат крокодили и не са малко. Те не гледат точно такива крокодили, а най-често кайман джудже, което стана доста известно в хобито тереристика. Това са видове, които не достигат повече от 1,50 – 1,60 метра. Х ората си заграждат една голяма част от хола, имат голям аквариум с помпена пречиствателна система, със специални осветление и осветление. Те са и ограничени от външна среда, посочи той.

Докато нилският крокодил може да порасне много при правилно хранене, а и не е ограничен от околната среда по никакъв начин. Този кродил конкретно не е агресивен, освен ако не е истински тормозен. Този крокодил не е нападателен. Нека хората да не си мислят, че това е едно чудовище, вързано с въжета. Той е доста спокойно животинче и си личи по поведението му, че е свикнало с хората, коментира той.

Истината е, че всеки у нас може да си купи крокодил, гърмяща змия, варан, жгущер, питон. Няма регламент, който да ограничава това. Тук е човешката отговорност. Така че е време хората да разберат, че видове като нилски крокодил, водни варани, питони не са домашни животни. Те изискват специализирани условия. Искат обем, искат диета, искат специални грижи. Това не е животно за апартамент, коментира още той.

Related Articles

Back to top button