Общество

„Алфа рисърч“ отчита с 5% срив в доверието към Радев, липсва лидерско визионерство

Може да се попадне в хипотезата на ниска избирателна активност. 44% от българите заявяват, че не могат да преценят дали може да се състави правителство, сочи проучване на „Алфа рисърч“.

ГЕРБ и ПП са с доста сходни резултати в началото на компанията, като партията на Бойко Борисов има лека преднина, което може да се промени по-натам. Това обясни социологът Боряна Димитрова при коментар на данните на последното проучване на „Алфа рисърч“ пред bTV.

Изследването е проведено в периода 27 август – 2 септември сред 1117 пълнолетни от цялата страна. Реализира се със собствени средства на агенцията, а информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете.

Димитрова обясни, че е много важно кой ще състави кабинет след изборите.

Проучването отчита спад в доверието, както към „старите“ политици, така към новите лица.

От тенденцията на спад е засегнат и президентът Румен Радев. В сравнение с юни положителните оценки за дейността му намаляват с 5 процентни пункта, а отрицателните се увеличават с 3. Така, към момента, ножицата между положителни и отрицателни оценки (38%:33%) силно се затваря.

Срив на доверие към всички има след тази една година на кампания на всекиго срещу всекиго.

С оглед не само на настоящите избори, но и на потенциала за решаване на кризи след тях, наблюдаваната сериозна ерозия на доверие към политическите лидери и лидерство, е изключително рисков фактор. Най-малкото, защото при очертаващия се фрагментиран парламент и коалиционни формати, ще бъде все по-трудно да се осъществяват дългосрочни политики, изискващи лидерско визионерство и широка обществена подкрепа.

Ето как се подреждат лидерите в партиите спрямо доверието към тях.

Бойко Борисов е на челна позиция с 21,6 процента доверие. След него анкетираните имат най-голямо доверие на Стефан Янев – 18,5 на сто. Кирил Петков е на трета позиция с 18,4 на сто.

Следват Асен Василев, Христо Иванов и Корнелия Нинова. Техните проценти  съответно са 17,8%, 17,6% и 15,9%.


Доверието към Костадин Костадинов е 13%, към Слави Трифонов – 10,8 на сто.

В парламента със сигурност влизат 6 партии и две са на ръба. „Български възход“ и „Има такъв народ“. Останалите вече ще зависи от кампанията“, поясни Димитрова.

23,4 на сто сред твърдо решилите, че ще гласуват, ще пуснат своя вот за ГЕРБ.

„Продължаваме промяната“ са втори – със 17,5 на сто. ДПС е с 10,9%, а БСП с 9,8 на сто.

„Възраждане“ е на пета позиция с резултат 9,5%. „Демократична България“ събира 7,5 на сто подкрепа.

„Български възход“ е седма по резултат с 4,2%. „Има такъв народ“ събира 3,9% подкрепа, според изследването.

Под бариерата освен ИТН остава и „Изправи се, България“ с 2% подкрепа.

 Българското общество е поляризирано по редица теми, а в настоящите избори и по ключовата – „около коя партия е най-вероятно да се сформира управленска алтернатива?“

26.4% са на мнение, че е по-вероятно да се сформира управление около ГЕРБ, 24.2% – около Продължаваме промяната. Едва 5% смятат, че е възможна коалиция между тях. Най-голяма част, 44% не могат да преценят. Тези хора са най-склонни да не гласуват и ако никой не ги убеди, че може да сформира работещо правителство, най-вероятно няма и да отидат до урните.

Избирателната активност: На старта на кампанията, избирателната активност се очертава около 48% от имащите право на глас и живеещи в България избиратели. Това означава, че до урните могат да отидат около 2млн.600 хил., което е съпоставимо с активността на последните парламентарни избори през ноември 2021г. На този етап обаче е още много рано да се каже, дали кампанията ще повиши активността, или обратното, негативизмът и липсата на ясни перспективи ще отблъсне част от избирателите, което би довело до опасно ниски нива, с вероятност за силно сближаване на вота за отделните партии.

Епицентър

Related Articles

Back to top button