Зорница Илиева: И в Италия ври и кипи преди извънредни избори


Зорница Илиева
По-малко от 20 дни преди италианците да отидат при урните на извънредните парламентарни избори на 25 септември лидерът на опозиционната крайно дясна партия „Лига”, Матео Салвини, предложи на съюзническите държави „да преразгледат подхода си, защото западните санкции срещу Русия не работят и всъщност вредят на Италия”. Изказването е на конференция на политическите лидери, проведена на езерото Комо на 5 септември.
Според Салвини тези санкции е трябвало да накажат Москва заради Украйна, но на практика са помогнали на Русия, която отчита излишък в износа си в размер на 140 млрд дол. за година, до юли 2022г. „Ние трябва да защитаваме Украйна”, казва Салвини, но допълва, че „не бих искал санкциите да вредят повече на тези, които ги налагат”. Нещо като и вълкът сит, и агнето цяло, но далеч от правилото, че на всяко действие има противодействие и че бумерангът винаги се завръща.
Лидерът на „Лига” е убеден, че „засегнатите от тях сме ние, а не тези, които ги налагат”. На 25 септември се очаква да спечели дясната коалиция, включваща и „Лигата”. В същото време това изказване може да предизвика опасения относно решимостта на бъдещото правителство срещу Русия. Особено като е известно, че сред съюзниците на Салвини в коалицията има и други, различни позиции относно санкционния режим към руснаците.
Напоследък дори лидерът на „Братя на Италия”, Джорджа Мелони, обеща да стои твърдо до НАТО по отношение на строгите мерки спрямо Москва.
По-различни бяха позициите й преди време, когато открито се противопоставяше на крайните русофобски изяви и втвърдяване на санкциите към Русия. Обръщането на палачинката явно е на мода напоследък по цял свят, защото и събитията в геополитиката препускат като обезумели във времето. Не се знае кой кум, кой сват, кой на булката брат, както се казва у нас. Още повече, че самата партия на Салвини, „Лигата”, е подкрепила мерките за подпомагане на Киев и на национално, и на европейско ниво. Трудно е да се повярва, че Салвини би се противопоставил открито и дори да инициира скъсване със западните съюзници, ако те продължават със санкциите към Русия.
Не случайно се казва, че лидерите в ЕС са продали като Чърчил Европа на САЩ, а още Дикенс бил казал преди 200 години, че „Мисията на Америка е да опошли вселената”. Някои припомнят тези слова точно сега. Един вид, нищо ново под небето. Вътрешни рани се лекуват с външни изяви. Колкото по-войствени и рушащи, толкова повече дивиденти в полза на вътрешен комфорт.
Явно и Салвини знае тези вековни правила за управление, щом бърза да заяви, че „ако влезе в правителството, ще остане дълбоко свързан със свободния демократичен Запад”, който се „противопоставял на руската агресия”. И все пак, „ако се създаде инструмент за навреждане на агресора, а се окаже, че след 7 месеца той не е подействал , тогава трябва да има преосмисляне на позициите”. Това дали ще удовлетвори Москва, защото Луиджи ди Майо, лидер на „Заедно за бъдещето”, външен министъэр, конкурент на Салвини, казва, че „Салвини се противопоставя на санкциите, защото прави услуга на Путин”? Явно има разнобой не само между опозиция и власт, но и между самите коалиционни партньори в опозицията. И разделението е най-вече по темата Русия и политиката спрямо Русия на този етап.
Всички искат успокояване на цените на енергоносителите, за да не се загубят хиляди работни места, искат „единен европейски щит като при ковид-епидемията”, но се забравя, че Русия и Куба първи помогнаха на Италия, когато избухна епидемията и европейците се изпокриха на принципа „всяка коза за свой си крак”. Едва ли Салвини може да бъде обвиняван, че повтаря руски тези, но така е при избори. Особено съдбовни като настоящите в Италия.
И Енрико Лета, лидер на лявоцентристката Демократична партия, твърди, че „щом Салвини върши работа на Путин като казва, че санкциите вредят повече на Италия, отколкото на Русия, това не е нищо друго освен „по-добро изказване, отколкото би направил самият Путин”. Ами да, той Путин само чака някой на Запад да се изкаже по-добре от него и веднага взима отношение, нали? Като онова изказване за „културното превъзходство на Русия” или че „катализатор на санкционната треска на Запада, която заплашва целия свят, е залязващата доминация на САЩ и невъзможността на западните елити да признаят обективните факти”. Това на Икономическия форум във Владивосток, вече традиционен, където Москва и Петин отново ще потвърдят партньорство в битката за многополюсен свят. Москва се обръща на Изток, Европа се затваря за Русия, а САЩ ще берат плодове, ако не се обърне палачинката през ноември. Такава е реалността, казва Лавров, защото „Русия преминава през епоха, в която може да разчита само на себе си”. Но едва ли това е света, за който мечтаехме.
Да оцелеем, казват българите, после ще видим. Като италианците, от избори на избори, та до светлина в тунела. Дано.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Епицентър