В Одрин може да се ходи не само на пазар


Ако непознат човек посети г Одрин в петък или събота, ще му е много трудно да определи в коя държава се намира – България или Турция.
През двата пазарни дни на територията на община Одрин пристигат повече от 150 български автобуса. Броят на леките автомобили надвишава 3000.
Пунктовете за преминаване са два: Капитан Андреево – Капъкуле и Лесово – Хамзабейли. Феноменът на ниските цени прави невероянтна палитра от различни слоеве граждани на България, които пристигат в Одрин с единствената цел ДА ПАЗАРУВАТ.
Там табелите вече преимуществено са на български език, а повечето от продавачите в магазините и сергиите говорят криво ляво на езика на Кирил и Методий и отлично се разбират с нашенците.
Пазарува се ВСИЧКО. хляб, маслини, кори за баница, зехтин, олио, сирене, масло, кашкавал, традиционните турски сладкиши – баклава, локум, пишмане, кадаиф, захар, мед, бельо, детски дрехи, дамски и мъжки одежди, обувки, чанти, санитария, керамични и теракотни плочки, мебели, пердета, платове, прежди и всички други стоки, чиято цена понякога е в пъти по-ниска от подобните стоки по българиските магазини и пазари.
Напоследък е мода българските граждани да купуват от Турция големи количества лекарства. Тяхната цена почти винаги е от една четвърт до една трета от стойността на българските лекарства, въпреки че производителите са едни и същи.
…и остава да се запитаме на какво се дължи всичко това – отговорът оставаме за вас !!!
УНИВЕРСИТЕТЪТ ПО БИБЛИОТЕКОЗНАНИЕ И ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ ПРОВЕДЕ ПЪРВИЯ СИ МЕЖДУНАРОДЕН НАУЧЕН ФОРУМ В РАМКИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА НАУЧНА ПРОГРАМА „СИГУРНОСТ И ОТБРАНА“ (ННП СиО)
В изпълнение на дейности по Националната Научна Програма „Сигурност и Отбрана“ и Проект за частично финансиране на научна проява ПЧФНП-22-06 към МОН , на 9 септември 2022 г. Университетът по библиотекознание и информационни технологии проведе Регионална кръгла маса с международно участие на тема “Национална сигурност, идентичност и медии в условията на глобална политическа и икономическа криза“.
Форумът беше проведен в една от кокетните зали, в новооткрития градски културен център на община Одрин, носещ името на основателя на съвременната турска държава Кемал Ататюрк.
За неговата перфектна организация огромна заслуга има г-н Реджеп Гюркан – кмет на турския крайграничен град. Заслуги за организацията на Регионалната кръгла маса имат и кметовете на община Елхово – г-н Петър Киров и на община Свиленград – арх. Анастас Карчев.
В работата на Регионалната кръгла маса бяха представени 30 доклада и научни съобщения от учени и докторанти от 5 държави, членки на НАТО – Турция, Германия, Северна Македония, Австрия и България.
Мероприятието се ръководеше от проф. Стоян Денчев, Председател на Общото събрание на УниБИТ, който предложи на присъстващите, със ставане на крака да изслушат химните на Р Турция и на Р България. По предложение на проф. Денчев официалните лица, участниците и гостите на Форума, с едноминутно мълчание и свеждане глави почетоха паметта на Нейно Величество, Кралицата на Обединеното Кралство Великобритания и Северна Ирландия – Елизабет II.
Думата беше предоставена на Ректора на УниБИТ, проф. Ирена Петева която след кратко слово откри престижния Научен форум.
Много рядко се случва това, но поради характера и значението на Националната научна програма „Сигурност и Отбрана“, към събитието бяха отправени едновременно поздравителни адреси от г-н Румен Радев, Президент на Република Бъглария, д-р Илин Димитров, Министър на туризма, г-н Димитър Стоянов, Министър на отбраната, проф. Сашо Пенов, Министър на образованието и науката, г-н Пламен Тончев, Председател на ДАНС и проф. Владо Бучковски, Министър председател на Македония (2002 – 2004 г.).
Форумът беше приветстван от кмета на Община Елхово, г-н Петър Киров и от г-жа Анелия Георгиева, заместник-кмет на Община Свиленград.
В своето приветствие Генералният консул на България в Одрин, г-н Борислав Димитров, изтъкна значимостта на академичната общност в дефинирането на проблемите за рисковете за националната сигурност и намирането на решения за тяхното противодействие.
В обръщението си към научния форум кметът на Община Одрин, г-н Реджеп Гюркан, изтъкна че не могат да бъдат поставяни граници в добросъседството, културните взаймоотношения и обменът, но е необходимо да бъде обезпечен непрекъснатият контрол на информацията, свързана с гарантирането на националната сигурност. В заключителните си думи г-н Гюркан благодари на ръководството на Университета, в лицето на Ректора, проф. Петева и на Почетния гражданин на град Одрин, скъпият му приятел проф. Стоян Денчев, за приноса им в развитието на двустранните отношения.
След тържествената церемония по откриването, Кръглата маса започна с Пленарна сесия, като след нея продължи в три научни секции, раздлени в темите: „Сигурност в условията на глобална политическа и икономическа криза – добри практики и перспективи“, „Опазване на националната идентичност в условията на глобална политическа и икономическа криза“ и „Ролята на медиите в отразяването на актуалните проблеми на националната, регионалната и глобална сигурност“.
В своя пленарен доклад „Световната политическа криза и нейното отражение върху Балканите“ Председателят на ОС на УниБИТ, в съавторство с Ректора на УниБИТ, акцентираха на най-важните проблеми, свързани с геополитическата стабилност като фактори за опазването на сигурността.
С научни доклади във форума участваха и представители на академичната общост, докторанти и студенти на УниБИТ и представители от Р Турция, Р Северна Македония, Р Австрия и Ф Р Германия.
Кръглата маса завърши с дискусионна сесия и обща снимка на всички участници и официални гости пред барелефа на основателя на Турската Република и голям приятел на България г-н Кемал Ататюрк.
Епицентър