СВЯТ

Смъртта на Елизабет II отприщи искания Лондон да върне един от най-големите диаманти – „Кохинор“

В дните около смъртта на кралица Елизабет Втора отново се появиха призиви Великобритания да върне един от най-големите диаманти в света – „Кохинор“ на Индия.

Тази тема отдавна предизвиква напрежение между Великобритания и Индия, след като бившата британска колония преди години обяви, че ще се опита да си го върне. Скъпоценният камък украсява короната на кралица Елизабет Втора и е вторият по големина диамант, собственост на кралското семейство.

105-каратовият камък е оценен на 100 милиона британски паунда или 150 млн. долара.

„Кохинор“ е един от най-старите известни диаманти, чиято история е документирана поне за 1300 г. Смята се, че той е открит през I век пр. Христа. След пристигането във Великобритания скъпоценният камък е бил обработен и теглото му от 186 карата е намаляло до 105,6. Той е преминавал многократно в различни ръце, но никога не е бил продаван. Легендата гласи, че „Кохинор“ може да се носи само от богове и жени, на които той носи изключително могъщество. На мъжете причинява злощастен край.

Диамантът е част от кралските съкровища от времето на кралица Виктория. Той е носен от майката на кралица Елизабет II при коронацията на съпруга ѝ Джордж VI през 1937 г. , както и при възкачването на престола на самата Елизабет 1953 г.

„Кохинор“ е бил даден на кралица Виктория от последния владетел на сикхите Дулеп Сингх след завладяването на Пенджаб от британските войски.

Група актьори от Боливуд и бизнесмени са наели адвокати, които да подадат иск пред Върховния съд в Лондон за връщането на „Кохинор“. Групата, която се нарича „Планина на светлината“, както се превежда името на диаманта, твърди, че той е бил откраднат от Индия и настоява британското правителство да го върне.

Индийският актьор Бумика Сингх казва пред британския вестник „Индипендънт“, че „Кохинор“ не е просто 105-каратов камък, а част от нашата история и култура и без съмнение трябва да се върне“.

Британските адвокати на „Планина на светлината“ смятат да обосноват иска си с прецедент от Холокоста, когато произведения на изкуството, отнети от нацистите, са били възстановени на собствениците им. През 2009 г. британският парламент прие Закон за Холокоста (културни обекти), който задължава британското правителство да върне откраднати произведения на изкуството.

Ако искът не успее в Лондон, инициаторите смятат да поставят въпроса пред Международния съд в Хага – институция на ООН, занимаваща се с междудържавни спорове.

Според историка Андрю Робъртс диамантът трябва да си остане където е като признание за ролята на Великобритания за модернизацията и демократизацията на Индия.

Епицентър

Related Articles

Back to top button