Кабинетът официално: 0% ДДС за хляба, 20% увеличение, пенсиите, 25 ст. отстъпка на литър бензин


Пред вас сме като правителство и като коалиция. Мерките са на база общите ни виждания, че когато става дума за стандарта на живот на българите, за овладяване на кризата, сме единни. Това обяви на брифинг в Министерски съвет премиерът Кирил Петков, който огласи антикризисните мерки на правителството.
„Предвижда се данъчното облекчение за деца да се качи от 4 500 на 6000 лв,. годишно, като бъде дадена възможност да се ползват на всеки 3 месеца.
Осъвременяване на пенсиите от 1 юли със средно 20%. Всички пенсионери ще получат своята ковид добавка. Допълнително с 10% качваме всяка пенсия. Минималната пенсия скача на 467 лв. за последните 12 месеца повишението се качва с 167 лв. или 56%.При ГЕРБ за 12 г. минималната пенсия се качи със 100 лв., а тук за една година. Ето къде са парите от кражбите“, подчерта той.
„Третата мярка – въвеждане на нулева ставка за ДДС за хляба. Ще компенсираме с увеличението на ДДС за бирата и виното.
Намаляване на ДДС на природния газ и метана. Отстъпка на всяко зареждане от 25 ст. на литър за бензин и дизел. Това ще даде възможност високите цени на горивата, които са внесени у нас, да бъде надградена“, съобщи още Петков.
Мерките представляват възможност да подкреппим най-уязвимите, младите семейства с деца, както и върху горивата и еленергията, продължи той.
„Докато по времето на ГЕРБ за 12 г. минималната пенсия се качи със 100 лв., тук за една година, е с 56%. Ето къде са парите от „кражбите„, посочи Петков.
Намаляване на ДДС на 9% за парното и топлата вода, намаляване на ДДС на природния газ и метана. Освен тона ще има отстъпка на всяко зареждане от 25 ст. на литър на бензин и дизел, посочи министър-председателят.
Кирил Петков изтъкна, че свръхпечалбата от производство на електрическа енергия, ще бъде облагана.
Увеличава се общия размер на електронните ваучери, които са 200 лв. „Знаем, че тези ваучери, могат да бъдат използвани за храна, култура и изкуство“, посочи Кирил Петков.
Лихвата за предсрочни плащания към държавата и общините от 10% се намалява на 4% за физически лица и от 10 на 8 процента за юридически лица, изброи още от мерките Кирил Петков.
Инфлацията у нас е привнесена, посочи Петков.
След премиера думата взе вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова.
„Уважаеми български граждани, в спор и в диалог, днес заставаме пред вас, обединени за решаване на най-важните въпроси в държавата – инфлация, цени и доходи. Излизаме пред вас с план-решение на тези въпроси. Първата цел е ориентирана към най-уязвимите хора – децата, пенсионерите, младите семейства и работещите бедни. Нашето внимание към най-уязвимите групи е най-сериозно. Втората цел е за спасяването на икономиката и подкрепа на индустрията. На трето място – много рядко в политиката се случва да има едно решение, което да помага едновременно на всички граждани. Нулевата ставка на ДДС за хляба ще стигне до всяко едно домакинство. Благодаря на всички колеги от коалицията, пред нас стои най-важното – в следващите седмици да го превърнем в реалност и тази подкрепа и грижа на държавата, да стигне реално до тях“, заяви Корнелия Нинова.
„Най-важни са хората, българските граждани, те са нашият работодател. Този пакет веднага трябва да бъде насочен към гражданите в нужда. За съжаление предишните управляващи ни оставиха много тежко наследство и множество кризи“, каза Балабанов от ИТН.
Владислав Панев от ДБ изтъкна, че тези мерки имали няколко достойнства. На първо място – пенсионерите, а на второ – липсата на стимулиране на премиум горивата с 25 ст. на литър. Освен това се гарантирала и финансовата стабилност на държавата.
„Те ще се администрират по схема директно от бензиностанциите. Има два варианта – да се издава фактура на физическо лице, а другият да се администрира с допълнителна информация към НАП. В момента имаме намалена ставка на бирата и виното. Обединихме се, че е по-добре да има нулева ставка на хляба. На цената – зависи от производителите на хляб и търговските вериги“, отговори вицепремиерът и финансов министър Асен Василев на журналистически въпроси как ще се прилагат мерките.
„За „Булгаргаз“ – питайте министър Николов, аз не съм принципал на това дружество“ – така Василев отряза медиите, които питаха кой от „Булгаргаз“ е подписал договора за двата танкера с американски втечнен газ.
„От 1 юли очакваме да влезе това с 25-те стотинки. Ограничение за 50 л. няма да има. То се отнася само до горивата – А95 без добавки и дизел без добавки“, обясни още Асен Василев.
„Ако си спомняте, на 24 февруари избухна война в съседна на нас държава. Ако ми кажете как ще се развие войната в Украйна, аз ще мога да ви кажа как ще се развие инфлацията. Очевидно, щом сме публикували средния сценарий, очевидно, че той е реален“, продължи Василев. Думите му се отнасяха до забележката на медиите, че през февруари е предвиждал инфлацията да не бъде двуцифрена, а тя вече е.
Финансист №1 припомни, че въпросът с пенсиите, трябва да мине на обсъждане и през Тристранния съвет.
„Това е пореден път, когато показваме, че това правителство има добра икономическа мисъл. Бъдете спокойни. Този пакет от мерки гарантира, че стандартът на живот ще бъде запазен“, завърши брифинга премиерът Кирил Петков.
Преди брифинга, на който присъстват вицепремиерите Нинова и Василев, и представители на ДБ и ИТН, правителствената пресслужба разпространи следното съобщение:
0% ДДС за хляба, осъвременяване на пенсиите с близо 20%, по-високи данъчни облекчения за семействата с деца и отстъпки за горивата, включително за бензин и дизел – това са само част от мерките в антикризисния пакет, приет в рамките на вчерашния коалиционен съвет.
Мерките целят да подкрепят българските граждани и бизнеса в условията на безпрецедентната криза, породена от войната в Украйна.
Съгласно решението на партньорите от управляващата коалиция пенсиите ще бъдат осъвременени от 1 юли вместо със заложените сега 6,1%, със средно 20%.
Това включва твърдо увеличение на всички пенсии с 60 лева и допълнително процентно увеличение.
По т.нар. „Швейцарско правило“ ще бъдат преизчислени пенсиите на 770 хил. пенсионери от 1 октомври, като от 2008 г. ще се преизчисли всяка една пенсия със 100% на ръста на средноосигурителния доход или 100% инфлацията, в зависимост от това кое е по-благоприятно и кой е по-високият размер на пенсията за конкретния пенсионер.
Така година и половина след спирането на кражбите в държавата решенията на управляващата коалиция водят до драстично увеличение с над 55% на минималната пенсия, която в началото на миналата година бе в размер на 300 лв., а от 1 юли вече ще бъде 467лв.
Изчисленията показват още, че за предходните 12 години пенсиите са се вдигнали средно с около 100 лв., докато сега само в рамките на година увеличението ще бъде със 167 лв.
В антикризисния пакет са предвидени също компенсации заради високите цени на горивата. Всички граждани до края на годината ще могат да се възползват от отстъпка в размер на 25 ст./л. за бензин 95 и дизел, метан и пропан-бутан.
За срок от една година ДДС на хляба ще бъде сведен до 0%, като за същия период ДДС на виното и бирата ще бъде върнато на 20%.
По отношение на отоплението се предвижда в срок от една година ДДС за парно и топла вода да бъде 9%. Ще бъде намален също на 9% ДДС за природен газ за крайни потребители/битови нужди за срок от 1 година. Освобождава се от акциз ел. енергия, природен газ, метан.
В подкрепа на семействата с деца, като дългосрочна мярка се предвижда да бъде увеличен размерът на данъчното облекчение за деца от 4500 лв. на 6000 лв. годишно, като ще бъде дадена възможност да се ползва на всеки три месеца през годината.
Пакетът от антикризисни мерки включва още увеличаване на прага за задължителна регистрация по ЗДДС от 50 000 лв. на 100 000 лв.; облагане на свръхпечалбите на електрическа енергия с цел компенсиране на небитовите потребители; електронни ваучери за улеснение на работещите, като общият им размер ще бъде увеличен до 1,2 млрд. лв.; намаляване на лихвата до 8% за просрочени плащания към държавата, общините, за комунални услуги и др.
Ще бъде отправена препоръка до КЕВР за две ставки за ток, вода, парно и газ, базирано на консумацията за едно домакинство, като целта е да се въведе намалена тарифа за по-малко потребление. Продължава да бъде по-ниска ДДС ставката по отношение на книгите в размер на 9%.
По-голямата част от мерките ще бъдат уредени в предстоящата
актуализация на бюджета в средата на настоящата година, като съответно бъдат предвидени различните срокове за влизане в сила и изпълнение. Ще бъдат изработени и необходимите законодателни промени.
Източник ЕПИЦЕНТЪР