Министър Георги Гьоков: Мерките, които предлагаме, не са антиинфлационни, а са социални


Мерките, които предлагаме, не са антиинфлационни, а са социални, да помогнат на хората във времена на инфлация.
Това каза в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков относно антикризисния пакет на управляващата коалиция в подкрепа на гражданите и бизнеса, обявен вчера, предаде БТА. Той посочи, че приема критиката на опозицията, че по този начин се стимулира инфлацията, но допълни, че не може „хората да се оставят да се спасяват сами“.
„Мерките ще станат факт, когато бъдат одобрени от народните представители, ако те ги приемат и като законодателни промени, и като актуализация на бюджета. За мен най-реалистичният вариант е индивидуалните пенсии на всички български пенсионери да бъдат вдигнати с десет процента и след това към изчислената нова пенсия да бъдат добавени механично по 60 лв. за всички, като това да бъде новият размер на пенсията от 1 юли. Това прави увеличение на пенсиите средно около 20 процента“, каза министър Гьоков. Той посочи, че ако се приложи това осъвременяване на пенсиите, минималната пенсия от 370 лв. ще бъде увеличена с 97 лв. и ще стане 467 лв. (ръст с 26,23 процента). Увеличението на пенсиите пък ще струва на бюджета около 1,5 млрд. лв.
Министърът посочи, че вероятно след отпадането на ДДС за хляба това няма да намали стойността му с 20 процента, защото в нея влизат и други компоненти, но е категоричен, че цената на хляба ще падне.
„Няма държава с добра социална политика с ниски данъци“, каза още социалният министър. По отношение на прогресивното данъчно облагане той посочи, че още при подписването на коалиционното споразумение, хората, които са преговаряли, не са се съгласили с повишаване на данъчната тежест и увеличаването на осигурителните вноски. „Затова ние можем да търсим мнозинство за подкрепа за въвеждане на прогресивно данъчно облагане или поне за необлагаем минимум, но не можем да настояваме в коалицията всички да ни подкрепят, защото го няма записано в споразумението. Това ще ни остане за цел, когато хората ни изпратят в парламента с по-голямо представителство“, каза още Гьоков.
Той посочи още, че в момента „коалицията е желязна и няма кой да я свали отвън“. „Вие виждате, че протестите са инспирирани от политическа сила, колкото и да се твърди, че те са икономически. Имаме много хубаво коалиционно споразумение и докато всички го спазват, няма кой да свали управлението. Според него хората не отчитат форсмажорни обстоятелства като войната в Украйна и повишаването на стойността на енергоносителите, а оттам идва усещането, че има нестабилност и противоречие.
Министърът посочи още, че е наясно с нагласите на повечето българи, които искат да подкрепим бягащите от Украйна не като ги подпомагаме директно, а чрез намиране на работа. „Направихме една програма „Солидарност“, която предстои да се одобри. Чрез нея ще предложим психологическо подпомагане, езикови курсове и възможности за почасово гледане на децата, за да могат да започнат работа и по този начин да си изкарват хляба, а не да тежат на държавата“, каза социалният министър.
Той посочи още, че е изискал да се направи координационен механизъм между всички заинтересовани институции по отношение на домовете за възрастни хора в страната, като след всяко констатирано нарушение от Агенцията за качество на социалните услуги, се уведомява прокуратурата, която да излезе с решение, с което да уведоми МВР и общините, за да не се прехвърля вината от един на друг.
Агенцията за качество на социалните услуги е млада агенция, но си върши много добре работата, каза министър Гьоков.
Източник ЕПИЦЕНТЪР