Експертният коалиционен съвет не се разбра за актуализацията на бюджета


Без окончателно разбирателство около актуализацията на бюджета за тази година приключи поредния експертен коалиционен съвет, който се проведе в Министерство на финансите, предаде БНР.
От „Има такъв народ“ разкритикуваха, че в промените не са заложени реформи.
От „Демократична България“ настояват 50% от картите за градския транспорт да се поемат от държавата като антикризисна мярка, но все още се търси източник за финансирането на подобно решение.
От „Продължаваме промяната“ настояват между първо и второ четене да няма промени, за да може актуализацията да бъде приета в срок.
За тази вечер от 20 часа е предвиден Коалиционен съвет на лидерско ниво.
Компенсациите за бизнеса заради високите цени на тока ще бъдат включени в промени в Закона за енергетиката, съобщи ресорният зам.-министър Пламен Данаилов. По думите му те ще бъдат обсъдени на първо четене в комисията по енергетика в парламента.
Оптимално е да бъдат приети до 25 юни, каза Данаилов. Той излезе от експертния коалиционен съвет по-рано, тъй като има ангажимент.
Без гарантирани пари за модернизация на Сухопътните войски (СВ) и без индикации за повишаване на военните заплати е предложението за актуализация на военния бюджет. Това сочи проектът на Финансовото министерство, който бе обсъден на коалиционния експертен съвет.
Финансовото министерство иска годишната сума за нови бойни машини на СВ да отпадне. Причината е, че „усвояването на средствата… не е гарантирано“.
Проектът беше спрян преди време заради надвишаване на цената от милиард и 200 милиона лева. Но през годините всеки от големите проекти за модернизация имаше гарантирано определена сума в бюджета, ако започне. А за модернизацията на СВ годишната гарантирана сума беше 100 млн. лв.
Заради забавената доставка на новия изтребители Ф-16 финансовото министерство предлага намаляване и на предвидените средства и за тях от 180 на 110 милиона лева.
За поддръжката на МиГ-29 се предвиждат 170 милиона лева повече от сега отпуснатите. Общо стават около 296 милиона лева.
Но тук допълнителните разходи ще трябва да се заделят и за „други приоритетни проекти и дейности в областта на отбраната, произтичащи от настоящата обстановка, пишат от Министерството на финансите.
Преди да станат ясни разчетите, министърът на отбраната Драгомир Заков каза, че неговата задача е „да поставя тези акценти, които са необходими за отбраната, при актуализацията на бюджета“.
Очаквайте подробности
Източник ЕПИЦЕНТЪР