Джонсън подаде оставка: Трябва да има нов лидер на партията и нов премиер


Британският премиер Борис Джонсън подаде оставка, предаде БТА.
„Трябва да има нов лидер на партията и нов премиер. Процесът трябва да започне сега и аз ще остана, докато новият лидер бъде избран“, заяви той.
Малко преди да обяви, че подава оставка, беше съобщено, че той е започнал да назначава нови министри в кабинета си, включително и трети министър на образованието за последните три дни, предаде Ройтерс.
Джонсън, който беше принуден да се оттегли, след като негови министри и депутати от Консервативната партия подадоха оставки или оттеглиха подкрепата си, назначи Грег Кларк за министър по въпросите на жилищното строителство и Джеймс Клевърли за министър на образованието.
Заради сътресенията в центъра на властта във Великобритания, във вторник вечерта Джонсън назначи за финансов министър Надим Захауи, който преди това оглавяваше министерство на образованието. Вчера Захауи е казал на Джонсън да напусне, а днес той отправи призива си публично.
Освен това във вторник премиерът назначи Мишел Донелан на мястото на Захауи в министерство на образованието, но на следващата сутрин тя подаде оставка, като заяви, че Джонсън трябва да си върви.
Въпреки че за британците ставаше все по-видно, че положението на Борис Джонсън е неспасяемо, новината все пак е изненадваща, като се има предвид характера на премиера.
Някои развития тази сутрин обаче определено са натежали в полза на решението на Джонсън.
Първо, лоялният му министър за Северна Ирландия Брандън Люис подаде оставка. Верният на премиера министър на отбраната Бен Уолъс също премина в лагера на убеждаващите Джонсън да се оттегли. Нов призив за оставка отправи новоназначеният министър на финансите Надим Захауи, а назначената като министър на образованието на мястото на Захауи – Мишел Донелан – също подаде оставка.
Друг важен фактор е бил разговорът на Джонсън с председателя на „Комитет 1922“ сър Греъм Брейди, който се предполага, че го е убедил, че е по-достойно да подаде оставка, отколкото да бъде предизвикан нов вот на доверие, който той позорно би загубил.
Подалият тази сутрин оставка Джордж Фрийман, който е министър, отговарящ за науката, също призова Джонсън да се оттегли още днес и като министър-председател, да се извини на кралицата, и незабавно да бъде назначен служебен премиер. Предполага се, че много други консерватори също са били против оставането на Джонсън на Даунинг стрийт до есента, така че това може да бъде следващата вътрешнопартийна война за торите.
Някои от най-близките съюзници на Джонсън вече признават, че е дошъл моментът, в който той да напусне правителството и са се опитвали да го „убедят да подаде оставка“, съобщи Скай нюз.
Надпреварата за нов лидер ще се състои през лятото и нов министър-председател ще заеме поста навреме за партийната конференция на торите през октомври.
Междувременно и новоназначеният финансов министър Надим Захауи публикува писмо в четвъртък, в което призовава премиера Борис Джонсън да подаде оставка. Захауи беше назначен на поста си едва преди два дни след напускането на Риши Сунак.
Захауи обясни, че лично е посъветвал Джонсън да напусне.
„Сърцето ми е разбито, че той не ме послуша и че сега подкопава невероятните постижения на това правителство в този късен час. Страната заслужава правителство, което е не само стабилно, но и което действа почтено. Г-н Премиер, знаете в сърцето си какво е правилното нещо да направите и си тръгвайте сега“, написа Захауи.
Последната актуализация от британските медии показва, че 57 служители на правителството на Обединеното кралство са се оттеглили от своите постове на Даунинг стрийт.
След новината за оставката на Борис Джонсън британската лира отскочи към 1,2000 щатски долара, след като в сряда паундът поевтиня за кратко под 1,1900 долара за пръв път от март 2020 г.
Реакции
„Облекчение“ е най-често използваната дума днес в британските медии по повод на новината за оставката на премиера Борис Джонсън.
„Намерението на Борис Джонсън да подаде оставка е добра новина за страната“, коментира лидерът на Лейбъристката партия Киър Стармър.
„Партията на торите насади хаос в страната по време на най-голямата криза с поскъпването на живота за десетилетия и не може повече да претендира, че може да реши проблемите. Те бяха на власт 12 години и нанесените рани са дълбоки“, допълни Стармър.
Първият министър на Шотландия Никола Стърджън заяви, че „чувството на облекчение е повсеместно след хаоса през последните дни. Тя обаче постави под въпрос дали Борис Джонсън е в състояние да остане и да управлява до есента.
Първият министър на Уелс Марк Дрейкфорд каза, че „всички четири нации в Обединеното кралство се нуждаят от стабилно британско правителство“ и е доволен, че премиерът е взел правилното решение да се оттегли. Големият критик на премиера в собствената му партия Тобайъс Елууд изрази задоволство, че Джонсън в крайна сметка е осъзнал нанесените щети не само на партията, но и на международния имидж на страната и че сега е момента торите да се прегрупират и да вървят напред.
Кореспондентката на Би Би Си в Брюксел Джесика Паркър съобщи, че „дипломатите в ЕС наблюдават събитията в Лондон с голям интерес и без съмнение с радост“. Тя обаче допълва, че макар и да е ясно, че на мнозина Борис Джонсън няма да им липсва, те си задават неизбежно въпроса кой ще бъде новият премиер и дали това няма да е още по-лошо за бъдещите отношения след Брекзит.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Епицентър