Общество

Никола Минчев или Асен Василев – кандидат за премиер? Експертен или политически кабинет?

Никола Минчев или Асен Василев – кандидат за премиер? Експертен или политически кабинет?
Нинова или Иванов ще бъдат мандатоносителите на третия, последен вариант за мандат в този парламент?

Ще сработи ли натискът на американското посолство за съставяне на кабинет по US кройка?

Отговорите на тези въпроса ще станат ясни в началото на следващата седмица, когато президентът Радев ще вземе своето окончателно решение.


Новият кръг от консултации по инициатива на държавния глава за съставяне на нов кабинет приключи

Без да се предвиждат подобни разговори преди връчване на третия мандат, държавният глава предприе този нестандартен ход по важни причини: безпрецедентната международна ситуация, кризите, породени от нея (енергийна, икономическа, социална), рестартът на политическата криза у нас след падането на кабинета „Петков“ и провала на първите два мандата.

Следващата седмица Радев трябва да връчи кризисния мандат, като очевидно ще се търси правителство, подкрепено от политическите сили, които стояха и зад кабинета „Петков“. ПП обаче не успя при първия мандат, като основната причина за това бяха взривените й отношения с „Има такъв народ“.

Сега се търси политическа сила, която да успее да тушира противоречията между ПП и ИТН в интерес на българското общество.

През погледа и реториката на Радев предизвикателството изглежда така: „Необходимо е да има работещ парламент, за да може България по-лесно да премине през кризите и по-бързо да очертае стратегически хоризонт, така че да не допуснем изоставане на страната и оставането й в периферията на Европа.“

Президентът многократно подчерта липсата на дългосрочни договори за доставка на природен газ за страната ни; забавянето на емисиите за теглене на дълг, както е предвидено в бюджета и при перспективата за растящи лихви; невъзможността да се поддържа транспортната мрежа на страната; липсата на подготвени законопроекти, които да бъдат внесени в парламента, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост; „буксуване“ на правосъдната реформа и модернизацията на въоръжените сили.

Всичко това сочи, че изход с третия мандат ще бъде търсен много усилено, за да се избегне вариантът за служебен кабинет без работещо Народно събрание и предсрочни избори, които биха могли да задълбочат политическата криза.  

„Демократична България“, БСП или ИТН?

Коя от тези три политически сили е с най-големи шансове за успех, ерго – ще получи третия мандат?
ИТН има готовност за диалог, но е много спорно дали ПП ще приемат участие в кабинет с мандатоносител партията на Слави Трифонов. Толкова тежък компромис водещата политическа сила едва ли ще направи, още повече, че ерозията в доверието към нея спря и ПП е готова за предсрочни избори.

И пред държавния глава днес от ИТН декларираха, че искат отново да станат част от четворна управленска коалиция, но с условия – Кирил Петков и Асен Василев да отстъпят встрани, а кабинетът да е експертен. Тошко Йорданов, вече в режим на консенсус, каза, че ако третият мандат бъде връчен на тях, няма да настояват кандидатът за премиер да е от ИТН.
От партията на Трифонов не виждат вина в себе си за свалянето на кабинета „Петков“, но ПП са на противоположното мнение. Това би трябвало да изключва ИТН от сметките на президента за третия мандат.

Изборът на Радев за третия мандат е сведен по-скоро между „Демократична България“ и БСП.

И двете декларират, че ще разговарят с партньорите, разликата е в нюанс, който засяга характера на кабинета.

Мандат при ДП – експертен кабинет

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов лансира в последните дни идеята за правителство с технократски профил с управленска програма, точно разписани задачи и хоризонт, който може да бъде дори до приемане на еврото в България.
В парламента ще бъде предложена декларация с основните приоритети на изпълнителната власт още преди обсъждането кои да влязат в него.

Политическата ситуация обаче предполага друг тип правителство, тъй като на дневен ред са въпроси (изброени и от президента днес), които търсят политически решения.
Дори да има експерти в новия кабинет, предстоящите за решаване тежки въпроси пак ще трябва да отидат в Народното събрание, което изисква политическо становище на съответните партии.

Съпредседателят на ДП обаче е неуверен и твърде хлъзгав в намеренията си. Пред държавния глава Христо Иванов направи лека корекция във визията си, като призна, че твърде експертна селекция поражда рискове от неясна политическа отговорност и заговори за „междинен вариант“.
И още: „Ако президентът реши да даде мандата на БСП, ние много сериозно ще обсъдим тяхната визия и възможностите, които се отварят. Ще бъдем конструктивни.“

Експертен кабинет с мандата на ДБ всъщност е вариантът на американското посолство за т.нар. евроатлантическо управление у нас.  От САЩ този път са си харесали Никола Минчев за премиер, така, както преди година бяха посочили Кирал Петков. 
Никола Минчев обаче е абсолютно бос в управлението на изпълнителната власт и ако към това прибавим министри -експерти, това означава пълна катастрофа за държавата в период, когато трябва  законодателно да се решават кризи.

Мандат при БСП – политически кабинен с премиер от ПП

Ако мандатът отиде при БСП, което се очертава като най-вероятният вариант, партията на Нинова ще заложи на диалога, като кандидатът за премиер ще бъде от редиците на „Продължаваме промяната“.
Самата Нинова пък е политикът с най-стабилен политически опит, която запази уважението на всичките си коалиционни партньори досега.

Днес Нинова каза, че в основата на разговорите за съставяне на кабинет трябва да е програмата, изработена наскоро от коалиционните партньори, която очертава ясни срокове и приоритети, свързани с адекватна социална политика, стабилна икономика и спиране на корупцията.

Очевидно е, че работеща формула може да бъде намерена около кабинет на ясна политическа основа, който да изпълнява управленска програма – най-вероятно тази, която бе изготвена за неслучилия се кабинет начело с Асен Василев.

Възниква въпросът дали Василев отново може да бъде номиниран за премиер или ще бъде търсена друга фигура, която да получи одобрението и на „Има такъв народ“.
ИТН, да припомним, изключват Петков и Василев като кандидати за премиер. Но при умело водени преговори от страна на Нинова (ако БСП получи мандата) препятствието, което поставя ИТН, може да бъде преодоляно.

Асен Василев или Никола Минчев?

Бившият председател на НС Никола Минчев бе считан за консенсусната фигура, около която може да има ново правителство в България.
В последните дни обаче ситуацията се обръща.

Евроатлантическите ни партньори дадоха знаци, че предсрочните избори не са вариант, който биха приветствали.   
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс каза в интервю за БНР (13 юли), че „Държавният департамент на САЩ насърчава диалога за формиране на правителство“.

„Надяваме се, че всички страни ще продължат да полагат максимални усилия, знаейки колко важно е това за бъдещия растеж, просперитет и сигурност на вашата страна“, подчерта той.
И още: „През следващите месеци България ще трябва да продължи да се справя с редица предизвикателства, които стават все по-големи заради войната на Русия в Украйна.“

Говорителят на американската дипломация уточнява, че съставянето на кабинет е вътрешнополитически въпрос, но в същото време подчертава, че диалог трябва да има.

Пред общественото радио Прайс изброи и областите, които са във фокуса на внимание на Вашингтон: законодателната рамка за Плана на ЕС за възстановяване и устойчивост, плановете за присъединяване към еврозоната, модернизацията на въоръжените сили, енергийната сигурност и по-нататъшното укрепване на върховенството на закона в България.

Косвено потвърждение, че натиск за съставяне на правителство има, дойде и от много остро интервю на Асен Василев (пред „Капитал“), където той подчертава, че „инструкции от посолства не приемаме, независимо какви са“. От публикацията и неговите думи става ясно, че с двама от коалиционните им партньори били водени разговори с “подшушване отвън” за взаимодействие между ПП и ГЕРБ – на база евро-атлантически ценности.

Но „това за нас би означавало да върнем цялата политика на шкафчета, кюлчета и всичко, срещу което се борим. Това е невъзможна коалиция“, подчертава вицепремиерът в оставка.

Василев не казва кое е посолството, но днес, в деня на консултациите при президента, изтече информацията и за закуската в американското посолство, което сочи, че натискът вероятно идва оттам.

През главата на политическите лидери и партии бяха поканени отделни депутати от парламентарно представените партии: Кристиан Вигенин от БСП, Даниел Митов от ГЕРБ, Калоян Икономов от ПП.

И двете страни в срещата уточниха, че съставянето на правителство не е било предмет на разговора, но думите на Василев, че е имало натиск от чуждо посолство остават.
Твърди се, че оттам са и опитите да се наложи Никола Минчев като кандидат за премиер при третия опит.

Отношенията между ПП и американското посолство изглеждат силно разклатени, а Василев може да се окаже политикът, който много уверено се противопостави на опитите за вмешателство.

Като теглим чертата, развръзката през следващата седмица може да изглежда така: мандат за БСП, тежки преговори с ПП, ИТН и ДБ, а според заявките за компромиси – кабинет с ясен политически профил и ярка политическа фигура за кандидат-премиер. Асен Василев?

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!

Епицентър

Related Articles

Back to top button