България

Генчовска и Османи подписват: „Да“ на македонския език, „не“ на историята в преговорите за ЕС

В министерството на външните работи започна второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Република България и Република Северна Македония. То завърши с подписването на двустранен протокол към Договора за добросъседство и приятелство, предаде БНТ. След церемонията по подписването министърът на външните работи Теодора Генчовска отбеляза, че е отчетен прогрес във всички пет секторни групи.

Документът ще бъде част от преговорната рамка на Скопие за еврочленство и съдържа мерки за учебните програми по история, говора на омразата и културата.

В рамките на срещата бе направен преглед на изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество и бяха договорени мерките за неговото ефективно изпълнение през следващия период. За целта бе подписан протокол между министрите на външните работи на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи. 

Въпреки че първоначално бе обявено, че македонската страна е отказала да се яви пред медиите, Буяр Османи застана пред микрофоните заедно с Теодора Генчовска.

Условие в протокола, но и в преговорната рамка е включването на българите в македонската конституция и ако това не се случи, няма да има отваряне на главите Македонският език и идентичност са запазени, историческите въпроси са извън преговорната рамка.

Съдържанието на този протокол няма да бъде разпространено днес – това се очаква да стане идните дни, вероятно след утрешното заседание на постоянните представители в ЕС в Брюксел.

Знае се, че документът наброява поне 10 страници и в него фигурират конкретни мерки и срокове, най-вече изчистване на историческите спорове между София и Скопие.

Вчера с 68 гласа „за“ парламентът в Скопие прие заключенията, предложени от СДСМ, по преговорната рамка с ЕС и задължи правителството да продължи по пътя на европейската интеграция.

С 68 гласа френското предложение беше одобрено и вратите към членство на страната в Европейския съюз най-после са отворени, коментира в Туитър българският евродепутат Илхан Кючюк („Обнови Европа“), който е постоянен докладчик на Европейския парламент за Северна Македония.

На 24 юни българското Народно събрание даде мандат на Министерския съвет да одобри предложението на Френското председателство за Република Северна Македония при изпълнение на определени условия. „За“гласуваха 170 народни представители, 37 бяха „против“ и 21 се въздържаха. Според решението, само при изпълнението на тези условия 47-ото Народно събрание ще очаква от Министерския съвет да одобри Проекта на Преговорна рамка едновременно или след финализиране на Протокола по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.

Тогава в позиция от МВнР заявиха, че българският парламент е взел историческо решение да подкрепи отваряне на пътя за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС при конкретни параметри.

В този контекст Народното събрание очаква Министерският съвет да одобри Преговорната рамка и Заключенията на Съвета, официално предложени от Френското председателство, както и да бъде подписан Протокол от Второ заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония, по основните параметри, на който има постигнато принципно съгласие със Скопие, се казва още в позицията на външното ни министерство.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button