Шефът на ЦРУ: Няма разузнавателни данни здравето на Путин да е влошено


Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс заяви на провеждащия се в американския курорт Аспен форум по сигурността, че няма разузнавателни данни за нестабилно или лошо здравословно състояние на руския президент Владимир Путин, предаде БНР.
От началото на войната има множество непотвърдени медийни спекулации, че близо 70-годишният Путин страда от тежка болест, вероятно онкологична.
Бърнс, който е бил посланик на САЩ в Москва, подчерта в изказването си пред форума, че наблюдава повече от 20 години Путин. Според Бърнс руският президент е убеден в мисията си да възстанови Русия като велика сила.
„Той смята, че ключът към това е връщане на сферата на влияние сред съседите на Русия, а не може да постигне това, без да контролира Украйна,“ изтъкна Бърнс.
„Има много слухове за здравето на президента Путин и доколкото можем да кажем, той е напълно здрав. Възгледите му се втвърдиха, що се отнася до моя опит през годините, но той има свой собствен начин да гледа на реалността. И както видяхме в ранните етапи на тази война, тя се основаваше на някои дълбоко погрешни предположения и някои реални илюзии, особено относно Украйна и волята за съпротива в Украйна, за чието създаване той помогна чрез агресия през годините поне от 2014 насам“, каза още директорът на ЦРУ.
Ръководителят на ЦРУ засегна и темата за напрегнатите отношения по оста Китай – Тайван. По думите му Пекин извлича поуки от войната на Русия в Украйна, що се отнася до перспективата за използване на сила срещу Тайпе.
„Струва ни се, че (войната в Украйна, както я вижда Пекин) всъщност не засяга въпроса дали китайското ръководство може да реши да използва сила срещу Тайван през следващите няколко години, а кога и как да го направи“, каза директорът на американската разузнавателна агенция, предаде БТА.
Бърнс говори на Форума за сигурност в Аспен, Колорадо. Той заяви, че рискът китайският президент Си Дзинпин да предприеме действия по отношение на Тайван до края на годината е малък, въпреки че според някои наблюдатели такъв ход е възможен след конгреса на управляващата комунистическа партия по-късно тази година.
„Струва ни се, че тези рискове се увеличават с напредването на десетилетието“, каза шефът на ЦРУ. Вероятно Пекин е „притеснен“ от развоя на войната в Украйна, анализира още Бърнс и нарече конфликта „стратегически провал“ за Владимир Путин, който „смяташе, че може да накара Киев да капитулира за една седмица“.
Разузнавач №1 на САЩ добави, че Пекин вижда в това доказателство, че „не можеш да постигнеш бързи и решителни победи, без да вложиш достатъчно военна сила в битката.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Епицентър