Лидерите на ЕС: Частично ембарго върху руския петрол за 27-те страни, България получи отсрочка


След часове напрегнати преговори в Брюксел евролидерите постигнаха съгласие за частично ембарго на вноса на руски петрол.
В понеделник лидерите на ЕС постигнаха съгласие за забрана на износа на руски петрол за 27-те страни от блока, съобщи председателят на Европейския съвет ЕС Шарл Мишел, предаде Ройтерс.
Мишел заяви в Tуитър, че забраната ще обхване незабавно повече от две трети от вноса на петрол от Русия, „като по този начин се ограничи голям източник на финансиране за нейната военна машина“.
Изключение ще има за вноса, който се доставя чрез тръба – изключват се доставките по петролопровода „Дружба“ за страните без излаз на море като Унгария, Чехия и Словакия.
България ще получи изключение от ембаргото до края на 2024 година.
Лидерите на ЕС, които се срещнаха в Брюксел, се договориха също така да прекъснат достъпа на най-голямата руска банка Сбербанк до системата SWIFT и да забранят още три руски държавни радио и телевизионни оператори, добави Мишел.
Руският петрол, доставян с танкери, ще бъде забранен, а ще бъде направено изключение за южния сегмент на тръбопровода „Дружба“, каза на пресконференция председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Северният сегмент на газопровода обслужва Полша и Германия, които се съгласиха с ембаргото. Южната част отива към Унгария, Словакия и Чехия. Фон дер Лайен уточни, че ще бъде направено изключение за южния сегмент, който представлява 10% от вноса на руски петрол.
„Имаме ясно политическо изявление от Полша и Германия, че те, както и останалите, ще спрат руския петрол до края на годината. Покрихме като цяло 90% от спирането на руския петрол през този период от време. Остават кръговото 10 или 11%, което се покрива от южната „Дружба“. За момента се договорихме за изключения“, каза фон дер Лайен.
Фон дер Лайен добави, че лидерите на ЕС ще продължат да се срещат, за да обсъдят подробности за петролното ембарго и други части от пакета от санкции.
„Европейският съвет се съгласява, че шестият пакет от санкции срещу Русия ще обхване суровия петрол, както и петролните продукти, доставяни от Русия в страните членки, с временно изключение за суровия петрол, доставян по тръбопровод“, се казва в изявление на Европейския съвет. .
Алтернативи на руските доставки?
Фон дер Лайен обясни, че би било възможно да се увеличи използването на нефтопровода „Андриа“ в Хърватия за доставка на петрол за Унгария без Русия. Тя добави, че рафинериите в Унгария ще трябва да бъдат актуализирани, за да приемат петрол от Хърватия.
„Това, което направихме днес, е голяма крачка напред. Защото сега се отървахме от въглищата – а това вече беше много трудно. Сега по същество имаме политическо споразумение как постепенно да спрем петрола в ясен срок“, категорична е фон дер Лайен.
Преди началото на срещата на върха премиерът Кирил Петков обяви, че България иска да получи отсрочка за ембаргото на внос на руски петрол до декември 2024 г. „Радвам се, че нашите партньори ни виждат като истински партньор и са готови да се съобразят с нас заради силната ни позиция относно санкциите срещу Русия. Надяваме се до декември 2024 г. да можем да продължаваме да купуваме руски петрол, понеже има технически причини на ниво рафинерия и е много важно като цяло за енергийната сигурност на България“, съобщи премиерът.
Малко преди съобщението украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията остава „изключително тежка“ в региона на Донбас, където Русия е съсредоточила своите военни усилия, след като не успя да превземе украинската столица Киев през март.
Лидерите на 27-те решиха също да отпуснат повече от 9 милиарда евро финансова помощ за Украйна с цел по-добрата ѝ „финансова ликвидност“.
Епицентър