Общество

Фондация Карин дом ще отбележи международния ден на хората със Синдром на Даун с безплатни консултации на деца на възраст 0-7 г.

Синдромът на Даун е най-разпространената генетична аномалия, а в България всяка година се раждат между 80 и 100 деца с тази диагноза.

По повод Международния ден на хората със Синдром на Даун, който отбелязваме на 21-ви март, Фондация Карин дом ще предложи безплатни консултации, които имат за цел да подпомогнат развитието на децата на възраст 0-7г. и да подкрепят родителите.

Консултациите са безплатни и ще се проведат онлайн (за деца от страната), на място в Карин дом или в дома на семейството (за семейства от Варна) от специалисти на Карин дом.

Специалистите, които ще се включат в консултациите са: рехабилитатор, ерготерапевт, логопед, психолог, социален работник, консултант по кърмене.

С инициативата организацията иска да подкрепи ранното развитие на децата със Синдром на Даун и да достигне до семействата от малките населени места в страната, където предлагането на социални услуги в все още ограничено.

Екипът на Карин дом препоръчва подкрепата на семействата, които очакват дете с Даун Синдром да започне още преди раждането, а работата с децата със синдром на Даун – от самото раждане. Вече на много места в страната има услуги по Ранна детска интервенция /РДИ/. Овластяването на семействата, повишаването на тяхната компетентност, осъзнатост, увереност е предимство и гаранция за успех в развитието на децата.

С децата със синдром на Даун светът е по-пъстроцветен, различен и слънчев! Точно за това на този ден в знак на подкрепа и съпричастност обуваме шарени чорапи!

Линк към статията ни: https://karindom.org/world-dawn-syndome-day-2023/

Линк към регистрационната форма: https://forms.gle/qvZgV7tniu6JyXGD9

Записванията започнаха. Местата са ограничени.

За Фондация Карин дом:

Карин дом е гражданска организация, основана преди 26г. от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов. Още от своето основаване, Карин дом има качествено нов подход към децата със специални нужди и техните семейства. През 1996г. първите деца постъпват в центъра, а част от родителите по-късно създават първите родителски организации във Варна. Освен че подкрепя децата и техните семейства чрез терапия и социални услуги, Карин дом се стреми и към промени в политиките за деца на национално ниво, промяна на нагласите и приобщаващите практики за децата със специални потребности у нас.

Дългогодишният опит на Карин дом е в областта на терапията и рехабилитацията, ранна интервенция и интеграция на деца със специални нужди. В подкрепа на приобщаващото образование, Карин дом провежда и специализирани обучения за специалисти, родители и организации в сферата на работа с деца, работи в посока промяна на нагласи и застъпничество. Карин дом е една от първите граждански организации в България, която провежда политики за застъпничество на правата на децата със специални нужди у нас и промяна в институционалната грижа за изоставените деца.

Related Articles

Back to top button