Общество

Антон Гицов: Истината за гръцкия интерконектор е покрита с мъгла

Антон Гицов

При очертаващата се липса на газ, между „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ се разгоря остър спор, затова защо не е построен гръцкият интерконектор и кой е виновен за това.

Интерконекторът, който е с капацитет от 3 млрд. куб. м., да припомним, е важен, защото ще свърже българската газопреносна мрежа с “Трансадриатическия газопровод” (TAP)”, по който към Европа тече азерски газ. През него ще може да получаваме цялото количества от 1 млрд. куб. м. газ, договорен отдавна с Азербайджан, както и втечнен газ. Така, според привържениците на пълна независимост от руски газ, България ще може да си осигури нужните ѝ 3 мрд. куб. м.

„В бъдеще, благодарение на интерконектора може да се замести изцяло вноса на природен газ от основния доставчик до края на април за България – Русия“, заяви Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Дали това ще е ценово изгодно за България, е друг въпрос. Но на интерконектора се отдава голямо значение, като на панацея, а той още не е готов, въпреки, че по него се работи от близо 12 години.

На 29 юли, премиерът в оставка Кирил Петков на пресконференция в Министерския съвет обяви, че интерконекторът с Гърция до края на август ще има акт 16 и обвини управлявалите преди него ГЕРБ, че 12 години са бавили изграждането на газовата връзка. Забавянето било, умишлено, изцяло в изгода на „Газпром“. Неговото, на Петков правителство, доказало, че този проект може да бъде довършен за 6 месеца, но сега като са паднали от власт, не е ясно кога това ще стане.

Незабавно му отговори Теменужка Петкова от ГЕРБ, бивш министър на енергетиката, която го обвини в лъжа, като посочи, няма как до края на август интерконекторът да получи Акт 16, защото преди това трябва да получи Акт 15, а кога ще стане това, никой не знае. Тя припомни, че съгласно договора и анекса, които са подписали по време на управлението на ГЕРБ, проектът е трябвало да е готов и въведен в търговска експлоатация на 31 декември 2021 г. и ако ГЕРБ не са паднали от власт, това е щяло да бъде факт.

Кирил Петков отдавна е доказал, че обича да послъгва и да прави нереалистични обещания. Теменужка Петкова обаче също говори мъгливо за строежа на интерконектора, казва истината, че до края на август интеронекторът сигурно няма да проработи, но избягва да говори за предисторията на проекта и за някогашните уверения на ГЕРБ за неговото своевременно построяване. На 10 декември 2015 г. тя и гръцкият министър на енергетиката Панос Скурлетис подписаха споразумение, съгласно което строежът трябвше да започне през май 2016 г. и да бъде завършен в средата на 2018 г. От този предвиден срок до 14 ноември 2021 г., когато ГЕРБ загуби изборите са изминали близо 3 и половина години а газопроводът не беше завършен.

Така че, уверението на Петкова, че ако ГЕРБ не са паднали от власт, са щели да построят и въведат в експлоатация в оставащия месец и половина до края на 2021 г. газопровода, е чиста фасмантогория. На 3 юли 2020 г. между другото, в интервю за „24 часа“, тя увери, че интеконекторът щял да бъде въведен в експлоатация през 2020 г.

Строежът на газопровода очевидно се е забавил по ред причини и ГЕРБ сигурно имат и своя вина за това, но обвиненията на Петков, че са го бавили умишлено в интерес на „Газпром“, за да се запази монопола на руската компания в доставките на газ за България, издишат.

Ако Борисов искаше да обслужи руския интерес, щеше да построи изгодния и за двете страни „Южен поток“. Подложен на натиск отвън и вътре от страната от десни партии, той направи опити за диверсификация, договори успешно доставка на 1 мрд. куб. м. от Азербайджан, опита се безрезултатно да договори доставки от Катар, провеждаха се срещи и се обсъждаха екзотични проекти за доставки от Египет, Алжир и даже Грузия, неговото правителство придоби 20% през август 2020 г. от терминала за втечнен газ до Александруполис.

А Кирил Петков беше опроверган и от собствения му енергиен министър Александър Николов, който не потвърди обещанието му за получаване на акт 16 през август, като каза, че било „ключово“ тръбата да влезе в експлоатация до септември 2022 г. Но според Мартин Владимиров от ЦИД, този срок не е записан никъде, а и газопроводът тепърва трябва да бъде лицензиран в Гърция и България.

Така или иначе, завършването и вкарването в експлоатация на гръцкия интреконектор продължава да тъне в мъгла. Както и истината за това каква ще ни излезе сметката. Защото в момента азерският газ идва от Неа Месемврия до газовата връзка Кулата-Сидирокастро и влиза в мрежата на държавния газов оператор „Булгартрансгаз“. Което според експерти оскъпява цената му с 15 лв. на 1000 куб. м.

Освен това, те посочват, че „Булгаргаз“ е резервирал капацитети на Неа Месемврия до края на септември и ако азерският газ започне да се доставя през интерконектора през август/септември, както позалъгва Кирил Петков, „Булгаргаз“ ще трябва да плаща едновременно на гръцкия оператор ДЕСФА за ползването на неговата мрежа, и на дружеството „Ай Си Джи Би“, собственик на интерконектора.

В мъгла тъне и осигуряването в дългосрочен план на американски втечнен газ, който да ни се доставя през гръцкия конектор, както и на каква цена ще ни бъде продаван.

Диверсификацията е хубаво нещо. Но само ако е на сметка. И ако на българското общество са поднася истината, а не мъгляви обяснения и уверения.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!

Епицентър

Related Articles

Back to top button