Общество

Ивайло Калфин: Гуверньорът на БНБ не трябва да е политически обвързан, както и да не е експерт банкер

Редактор: Александър Дечев

Кадър: БНТ

Бившият социален и външен министър Ивайло Калфин сподели, че е напълно очаквано, че Илиана Иванова е била предпочетена за еврокомисар от Урсула фон дер Лайен.

„Аз мисля, че няма изненада нито по отношение на избора, нито по отношение на ресора. Защото Европейската комисия е политически орган. Г-жа Фон дер Лайен е от Европейската народна партия, там има европейски семейства.

Така че щеше да бъде изключително странно ако ЕНП се откаже от едно от своите места в Еврокомисията. Така че този избор до голяма степен беше предопределен. По отношение на ресора, следващата година по това време ще има избори за европейски парламент. В момента всички инициативи на ЕК са на фаза на приключване на започнали вече законодателни програми и процедури. Също мисля, че е нормално да бъде даден същия ресор на г-жа Иванова, защото разместване в комисията и натоварване на някои от сегашните комисари с нови задачи надали ще е най-нормално. ЕК има мандат 5 години и там няма връзка между този състав на комисията и следващия. Следващият европарламент ще постави нови приоритети“, каза той.

„За мен най-добре е поста гуверньор на БНБ е да не бъде политически. Да не бъде и експерт банкер. Идеално е да бъде някой, който разбира от макроикономика, и да не е обвързан политически, ако искаме да имаме независима централна банка. Това са в някакви идеални параметри, разбира се. Според мен централната банка до този момент си върши много добре работата. От нея зависи финансовата стабилност на държавата“, добави Калфин.

Относно бюджета той коментира: „Сега сме края на юни, бюджетът е за тази година, а тя е минала половината. Този бюджет не можем да очакваме от него големи политики. Това, което той прави, е на практика да повтори това, което бяха предложили от служебното правителство с много по-малък дефицит като финансовият министър е намерил източници и твърди, че ще бъдат по-високи приходите. За това намалява капиталовите разходи, които бяха много високи. Изравнява сметките, така че дефицитът да падне под 3 процента. Това не са нови политики, а такива, които ги имаше. Когато видим бюджета на това правителство за следващата година, тогава ще разберем дали големите проблеми, които са важни, свързани с бедността, с профила на икономиката, с това, че в някои отрасли липсват много работници, това са големи проблеми, които бюджетът трябва да даде възможност на бизнеса, за да се повишавата качеството на живот на българина“.

Related Articles

Back to top button