България

Радев в Абу Даби: Чрез внос на втечнен газ и нефт от ОАЕ постигаме енергийна диверсификация

Президентът Румен Радев се срещна с президента на Обединените арабски емирства и емир на Абу Даби шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян.
„Самият факт на поканата за тази визита е достатъчно красноречив и той показва, че след като има желание за възстановяване на диалога на най-високо политическо ниво, това е показател за нарасналото доверие към България и интерес към растящите икономически възможности на нашата страна. Сигурен съм, че срещата с президента дава допълнителен тласък за развитие на партньорството в много и то важни области„, каза Радев.

Президентът заяви, че ще се подпише меморандум за стратегическо партньорство между двете страни, който ще отвори перспектива за трансформиране на политическата воля в нови възможности за сътрудничество и партньорство в сферите: икономика, инвестиции, енергетика, търговия, дигитални и зелени технологии, градоустройство. В българската делегация е и кметът на София Йорданка Фандъкова.

Подписва се и важно споразумение в областта на образованието, науката и културата, земеделието, обмена на информация и отбранителната промишленост.

„България не трябва да ограничава своята амбиция до търсене на нови инвестиции. Напротив – ние сме тук в търсене на нови партньорства. България предлага един огромен потенциал и като икономика, и като наука, и като образование и най-вече талантът на нашите младите хора, така че взаимно да градим това взаимноизгодно сътрудничество“, продължи Радев.

Той заяви, че в това отношение служебното правителство полага една изключително добра основа и се надява следващите правителства да надграждат бързо постигнатото до момента.

„България може да бъде не само добър икономически партньор, но и сериозен фактор в изграждане на по-солидна връзка между страните от Залива и ЕС, защото има не само стратегическо положение, а натрупа голям политически, икономически и научен потенциал“, допълни президентът.

Радев посочи, че се разглеждат възможностите за енергийна диверсификация – внос на природен газ и петрол от ОАЕ, но това не изчерпва потенциалът на двустранното партньорство.

Ние можем с високи технологии, научен потенциал и природни дадености да произвеждаме горивото на бъдещето – зелен водород и то в големи количества и да го изнасяме. От страна транзитьор, да станем страна производител, износител на енергийни ресурси на бъдещето. Това е голяма цел и тук има представители на българския бизнес и научни среди, които отдавна работят в тази област и имат технологични решения на много добра себестойност“, каза Радев.

Според него конкретният обмен на информация започна по време на бизнес форума, а политическата визита на най-високо ниво има за цел да даде перспектива на това партньорство.

В Абу Даби държавният глава откри бизнес форум, в който участват представители на компании от двете държави в областта на високотехнологични производства и иновациите, транспорта, информационните и комуникационните технологии, енергетиката, отбранителната индустрия.

В рамките на бизнес форума президентът изтъкна предимствата на страната ни, сред които са квалифицираните кадри, макроикономическата стабилност, благоприятните за бизнеса условия на данъчната система. Румен Радев добави и че София има водеща роля в стартъп сектора, финансовите услуги и финтех индустрията, а най-голямата индустриална зона на Балканите се намира в България.

В откриването на форума участва и Тани Бин Ахмед Ал Зеюди – държавен министър за външната търговия на ОАЕ. В събитието, организирано от Търговската камара на Абу Даби, се включиха около 20 представители на водещи български компании в сфери с висока добавена стойност като информационните и комуникационни технологии, високотехнологични производства, енергетиката, иновациите и отбранителната индустрия.

По-рано през деня президентът отдаде почит пред Мемориала на загиналите при изпълнение на своя дълг и посети Бялата джамия в Абу Даби.

Задълбочаването на двустранния политически диалог на най-високо равнище, двустранното сътрудничество в областта на енергетиката и икономиката, възможностите за инвестиции в България и за съвместни проекти с участието на български компании, осъвременяването на договорно-правната база, също са сред акцентите на посещението.

Източник БНТ, БТА 

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!  

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button