Тази нощ ще наблюдаваме падащи ориониди


Снимка Pixabay
Тази нощ ще наблюдаваме интересен небесен спектакъл – падащи ориониди. Метеоритният поток ще продължи до средата на ноември, но тази нощ е пикът му. Орионидите са известни със своите блясък и скорост.
Тези метеори са известни като Ориониди, защото излизат от областта на север от втората по яркост звезда в съзвездието Орион – Бетелгейзе.
Първоначално те са били метеороиди, образувани от остатъците от скалистото ядро на Халеевата комета. Откакто са се откъснали от кометата, те са останали като въртящ се облак отломки, които я засенчват, докато тя обикаля около Слънцето на всеки 76 години.
Когато Земята преминава през този облак от „прах“ два пъти годишно, тези метеорити изгарят в нашата атмосфера и се превръщат в метеори – известни още като падащи звезди.
Според НАСА метеоритният дъжд „Ориониди“ се движи със скорост около 148 000 mph (66 km/s) в земната атмосфера.
Това означава, че те могат да оставят след себе си лъчисти „следи“, които продължават от няколко секунди до минути. Тези бързи метеори могат да предизвикат и огнени кълба – метеори, които светят изключително ярко в продължение на няколко секунди, преди да избледнеят, пише vesti.bg.
За да имате най-голям шанс да забележите метеори, трябва да мислите стратегически – т.е. не излизайте на балкона си и не се чудете къде са всички падащи звезди, а намерете място с ниско светлинно замърсяване, легнете и просто чакайте.