След сръчкване от ГЕРБ: Служебният кабинет ще преговаря с „Лукойл“ за намаление цените на горивата


Министрите на енергетиката и на икономиката Росен Христов и Никола Стоянов са се срещнали с представители на „Лукойл Нефтохим“ и „Лукойл България“ днес. Провели са разговори с цел понижаване цените на горивата.
Това бе съобщено на брифинг от министрите.
Правителството се размърса след сутрешния брифинг на ГЕРБ, на кйто лидерите на партията предложиха на служебното правителство два варианта за намаляване на цената на горивата, за която неведнъж са твърдели, че 1 лев на литър отива за посредници.
На среща с ръководството на „Лукойл Нефтохим“ и „Лукойл-България“ министрите обсъдили възможните мерки за понижаване на цените на горивата у нас, съобщи министърът на енергетиката Росен Христов.
Срещата е била по инициатива на Христов и министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов е бе представена като част от мерките, предприети от създадения кризисен щаб в енергетиката. Бе съобщено, че разговорите ще продължат през следващата седмица в рамките на работна група.
„Това е важно, защото не само физическите лица усещат поскъпването, за бизнеса няма толкова големи помощи“, каза Стоянов, според когото овладяването на цените на горивата е възможност за същия ефект и върху инфлацията.
„От другата седмица стартираме съвместна работна група с представители на двете компании, за да намерим някакво решение за трайно оптимизиране на цените на горивата за крайните потребители. Това е един от приоритетите на нашите министерства и на кризисния щаб“, обясни енергийният министър.
„Надяваме се в скоро време да имаме осезаеми резултати„, каза Росен Христов.
„Бяха проучени всички възможности на държавата, подготвени сме и чакаме следващата седмица. Работодателите и синдикатите ни казаха, че не всеки от нас усеща цените на горивата като цени по бензиностанциите. Но за физическите лица поне има някаква помощ, а за бизнеса няма„, заяви от своя страна министърът на икономиката Никола Стоянов.
Той припомни, че горивата са компонент от цената на всяка една стока, която потребяваме. „При инфлация над 17% в България, която е по-висока от средната за ЕС, сами разбирате, че това е една възможност да укротим тази инфлация. Ако успеем по някакъв начин да овладеем цените на горивата, това ще бъде успех, който ще бъде и успех за българския бизнес“, подчерта още Стоянов.
По-рано днес от ГЕРБ предложиха на служебното правителство два варианта за намаляване на цената на горивата, за която неведнъж са твърдели, че 1 лев на литър отива за посредници. Те са чрез изкупуване на руски петрол от Българския енергиен холдинг и преработването му в „Лукойл Нефтохим“, като по този начин се създава конкуренция на дружеството „Литаско“ (дъщерно на „Лукойл“), или налагане на акциз от 1 лев на преработвания руски петрол, който „Литаско“ продава на бензиностанциите. За промяна на акциза обаче е нужен работещ парламент, който да я гласува.
Доводът на ГЕРБ, че цената трябва да е по-ниска, е заради представени данни, че от началото на войната в Украйна руският петрол „Уралс“ е с 40% по-евтин от сорт „Брент“.
Какво направи редовното правителство
С гласуваната в края на юни актуализация на бюджета правителството „Петков“ прие получаването на компенсация от 25 ст. на литър бензин А95, дизел, газ или пропан-бутан (втечнен нефтен газ LPG) за крайните потребители на горива. Тя се дава при зареждане с гориво на леки автомобили – категория М1, мотопеди или мотоциклети от категория L, собственост на физически лица, като те трябва да представят малкия талон на превозното средство, за да ползват отстъпката.
Служебният министър на финансите Росица Велева след среща с представители на Българската петролна и газова асоциация съобщи, че предвидените пари за мярката ще стигнат до ноември, като по нея се изплащат средно по 1 милион лева на ден.
Националната агенция за приходите пък наскоро съобщи, че е проверила над 60 бензиностанции в цялата страна от 19 до 21 август. Причина за това са зачестилите сигнали за нередности при използването на компенсацията от 25 ст. на литър/кг гориво.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Източник ЕПИЦЕНТЪР