„Свободна преса“: Китайският „убиец на самолетоносачи“ ще охлади жарта на „ястребите“ на САЩ


Китайската балистична ракета DF-17 всява страх у американското командване в Тихия океан. Хиперзвукова ракета е практически невъзможна за прехващане, нито веднага след изстрелването, нито дори преди да се приближи до целта, пише руското издание „Свободная пресса“.
И сега целият Тихоокеански флот на САЩ, който продължава да атакува агресивно Китай, е в зоната на превантивния удар. Със сигурност това ще охлади жарта на „ястребите“ от Вашингтон.
Китай официално потвърди още едно успешно учение с използване на балистична ракета със среден обсег DF-17. Държавната телевизия CCTV пусна видеозапис от изстрелването на 1 август, 95-ата годишнина от основаването на Народната освободителна армия, допълва „Свободна преса“.
Според Сун Джунпин, китайски военен анализатор и телевизионен коментатор, способността на новия тип ракета да се изстрелва от магистрала в пустинята е доказала, че не зависи от предварително определено място за изстрелване. Ракетата е невероятно гъвкава, тъй като може да бъде изстреляна автономно по всяко време и навсякъде, казва Сун.
Ракетата е изстреляна от мобилно превозно средство, паркирано на магистрала насред пустинята. Това означава, че Китай може да изстрелва балистични ракети от всяка точка на страната. Следователно проследяването на стартовата точка е практически невъзможно, съобщава изданието.
Видеозаписът от изстрелването на балистична ракета беше публикуван само няколко дни преди посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Азиатско-тихоокеанския регион. Пелоси посети в Япония, Малайзия, Сингапур, Южна Корея и най-важното, посети и Тайван.
DF-17 е първата действаща хиперзвукова ракета със среден обсег на Китай. Максималният обсег на DF-17 се оценява на над 2500 км. Ракетата е в състояние да носи както конвенционални, така и ядрени товари.
За доставка на ракети се използва хиперзвукова маневрена ударна машина DF-ZF. След издигането на ракетата до ниво на ниска орбита се активира хиперзвуков планер, който доставя оръжието до целта. Такъв планер се счита за изключително ефективно средство за пробив на сложна, задълбочена защита на противника. Сега обаче само няколко държави имат такава защита в Индо-Тихоокеанския регион.
Китайската ракета е в състояние да достигне скорост 5-10 пъти скоростта на звука (5-10 Маха), което я прави практически неуловима за традиционните системи за противовъздушна отбрана. Освен това изкуственият интелект, който управлява ракетата, чертае за нея непредвидима траектория, което също изключва възможността за ранно прихващане.
DF-17 вероятно също може да атакува бавно движещи се цели, което означава главно кораби. Не е изненадващо, че експертите на НАТО наричат китайската ракета „убиец на самолетоносачи“.
Според китайския специалист по ракети Ян Ченгджун, новата балистична ракета ще бъде от решаващо значение за поддържането на териториалната цялост на Китай. В края на краищата, сега всички райони, включително Южнокитайско море, Тайванския пролив и Североизточна Азия, са в обсега на поразяване.
Американските ескортни превозвачи в бойна група имат бойна система AEGIS за откриване на приближаващи ракети и изстрелване на прехващачи при самозащита. Самите самолетоносачи също се охраняват от противоракетни прехващачи.
Въпреки това, всички съществуващи системи за противовъздушна отбрана на САЩ, включително THAAD, SM-3 и ракети Patriot, разположени в Южна Корея, Япония, китайския остров Тайван и на американски военни кораби, ще бъдат абсолютно безполезни срещу „убиеца на самолетоносачи“.
Китайски експерти твърдят, че Народноосвободителната армия на Китай дори няма да има нужда от хиперзвукова ракета като DF-17, за да нанесе превантивни удари срещу Тайван в случай на военна агресия на САЩ. За това ще са достатъчни ракети от по-старо поколение.
Превод и редакция „Труд“
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Епицентър