Росен Христов: В комуникация с „Газпром“ сме, опитваме да доведем преговорите до позитивен край


В комуникация сме с „Газпром“ и се опитваме да доведем разговорите до позитивно приключване на преговорите и възобновяване на доставките при изгодни за нас условия. Не мога да споделям детайли, клаузите на договора са конфиденциални.
Това заяви в интервю за БНТ служебният министър на енергетиката Росен Христов.
На въпрос дали служебният кабинет планира да открие сметка в рубли за да плаща за газови доставки от Русия той отговори: „Работим по схемата, по която плащат всички други държави. За сметка в рубли, открита в „Газпром“ – не мога да коментирам детайли, сметки и формули“.
Министърът обясни, че преговорите с „Газпром“ са многокомпонентни, което ги прави сложни. „Не са просто за доставки на газ, но и условия за плащане в рамките на европейските ограничения. Говорим за цена, срокове, защита на интересите на „Булгаргаз“ и техните права по договора при евентуален арбитраж. Има поне десет еднакво важни елемента, които трябва да сглобим“, посочи той.
Росен Христов подчерта, че „Газпром“ е една от многото опции. Сред компаниите, с които страната ни преговаря, са „Шел“ и „Шиниър“. „Планираме да организираме няколко търга така, че компании, които имат някакви ресурси, да се включат“, добави министърът, като припомни, че се водят разговори и за увеличение на количествата газ от Азербайджан.
Енергийният министър обясни, че се разработва стратегия как юридически може да се случи евентуално прехвърляне на „Топлофикация-София“ към държавата. Той не успя да каже дали цената на парното в столицата ше се увеличи.
„Все още не мога да кажа дали ще се увеличи цената на парното в София. Изцяло зависи от доставката на газ и на каква цена. „Топлофикация-София“ е най-големият консуматор на газ в страната – около 30 процента от цялата“, допълни той.
Христов увери, че се работи интензивно по решение на въпроса със задлъжнялостта на топлинното дружество. Той добави, че се работи съвместно със Столична община, за да се изкара „Топлофикация“ от дълговата спирала.
„Работи се за оптимално управление и инвестиции, за да стане добросъвестен платец. Целите на държавата и Столична община изцяло съвпадат. Те са осигуряване на отоплението на софиянци на оптимална цена. Намерихме обща платформа и работим върху цялостно решение, което да реши проблемите за дълъг период от време.
Преминаването на „Топлофикация“ към държавата посредством придобиване за сметка на натрупаните задължения за определен период изчиства задълженията ѝ, правейки я поне счетоводно да изглежда добре“, поясни енергийният министър.
Със Столичния общински съвет се разработва програма, която да изведе „Топлофикация София“ от тази спирала на системно натрупване на данъци и дружеството посредством оптимално управление и инвестиции да стане един съвестен платец, посочи още Росен Христов. Той допълни, че се водят преговори „Топлофикация София“ да стане държавно дружество, като целите на Столична община и държавата изцяло съвпадат и са насочени към осигуряване на отоплението на софиянци на оптимална цена.
Росен Христов уточни още, че физически не може да се вземат всички количества по договора с „Газпром“ в рамките на тази година. Едно от условията е част от количествата да се вземат през първите месеци на 2023 г. Системата на плащане е тази, която се използва в Европа, допълни той.
Христов отново заговори за „Газпром“ и заяви, че се опитва да се осигури газ и за първите месеци на следващата година от там. Той обясни, че схемата ще е тази, по която плащат и останалите европейски страни.
Той отказа да коментира дали България ще открие сметка в рубли, защото това е конфиденциална информация и няма право да я огласява.
„Няма време. Ако предишното правителство си беше свършило работата и беше водило тези разговори още от април, ситуацията щеше да е различна. Ние не разчитаме в момента изцяло на „Газпром“. Дори и да възобновим доставки от :Газпром“, те няма да са на 90%. Водим разговори с различни компании и искаме да осигурим 130-150%. Водим преговори с Шел, Тотал Енерджи, Ботаж, с Турция, планираме да организираме, както вече направихме няколко търга“, каза Христов.
По думите му се обсъждат и по-дългосрочни – едногодишни стратегии, които биха осигурили за по-дълго време количества.
Христов се водят и преговори с Азербайджан за евентуално увеличение на количествата.
„Оферти за слотове няма. Не са осигурени и това се е знаело от предишното правителство, защото са получили писмо, в което това им е обяснено“, каза той.
Според Христов е притеснително, че Петков си мисли, че е добре един министър да опитва да се меси в пазарната икономика на чужда страна.
„Ако наистина вярва, че един министър може да влияе на бизнеса и на пазара в чужда страна, то това ще да е режим на управление, който не е по европейските правила“, каза още Христов.
Той е категоричен, че в момента в България влиза руски газ чрез посредници, но не може да каже какво е количеството.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Източник ЕПИЦЕНТЪР